Jak wykorzystać szkło w aranżacjach wnętrz?
Ważnym elementem wyposażenia wszystkich budynków mieszkalnych i użytkowych są montowane w nich przeszklenia, które pozwalają na właściwe doświetlanie wnętrz oraz zapewniają widok na bezpośrednie otoczenie, korzystnie wpływając na samopoczucie ich użytkowników. Warto jednak pamiętać, że będą one również istotną częścią aranżacji wnętrz, jako szkło laminowane czy hartowane, służąc do wypełniania ściśle określonych funkcji, ale także stanowiąc istotną dekorację poszczególnych pomieszczeń. Przekonajmy się, w jaki sposób wykorzystuje się szkło przy projektowaniu wystroju i sprawdźmy, jakie jego rodzaje są wybierane najczęściej.
Jakie części aranżacji wnętrz powstają ze szkła?
Szkło to materiał, który może nie tylko zapewnić wysoką przezierność, ale również oferuje jednolitą i gładką powierzchnię, którą da się ozdobić na różne sposoby od barwienia metodą sitodruku przez stosowanie kolorowych folii aż po grawerowanie czy piaskowanie całych tafli lub ich fragmentów. Ze szkła mogą powstawać wszelkiego rodzaju ścianki działowe, służące do wydzielania poszczególnych pomieszczeń lub tworzenia w nich stref o specjalnym przeznaczeniu, a także atrakcyjnie prezentujące się drzwi wewnętrzne. Szkło jest niezastąpione w charakterze paneli ściennych, wypełnień balustrad montowanych na schodach bądź antresolach oraz wszelkiego typu blatów, w tym kuchennych i łazienkowych. Może też posłużyć do wykonywania paneli podłogowych i stopni schodów. Sprawdzi się jako fronty szafek oraz powierzchnia rozmaitych stołów, stolików lub komód. Będzie idealnie nadawało się na ozdoby różnego rodzaju czy części oświetlenia. Nie można też zapominać o istotnych lustrach, które pomagają w optycznym powiększaniu pomieszczeń.
Jakie szkło jest używane do aranżowania pomieszczeń?
Przy urządzaniu pomieszczeń korzysta się z różnych rodzajów szkła. W grę wchodzą tafle laminowane folią, która wzmacnia wytrzymałość i zabezpiecza użytkowników przed zranieniem w razie rozbicia tafli. Przydatne jest wytrzymałe szkło hartowane, które w razie uszkodzenia rozpada się na kawałki bez ostrych krawędzi. Powszechnie używa się też szkła lakierowanego.